Spektakl słowno-muzyczny ZAMEK WEWNĘTRZNY PDF Drukuj Email
Sobota, 19 Listopad 2022 12:08

Duszpasterze Parafii Siechnice serdecznie zapraszają 11.12.2022 roku (niedziela) godz. 19.00 na

Spektakl słowno-muzyczny
ZAMEK WEWNĘTRZNY
mieszkania pierwsze
słowa święta Teresa od Jezusa
Doktor Kościoła
wydanie poznańskie-Flos Carmeli
muzyka i adaptacja: Zbigniew Małkowicz
czytanie i śpiew : Marzena Małkowicz
Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN

Podczas procesu kanonicznego, który doprowadził do ogłoszenia przez papieża Pawła VI Świętej Teresy z Avila pierwszą kobietą- doktorem Kościoła w 1970, roku stwierdzono, że „Zamek wewnętrzny” jest „jednym z najważniejszych dzieł, całego mistycyzmu chrześcijańskiego”.

Zamek wewnętrzny przedstawia piękno i wielkość ludzkiej duszy zamieszkanej w swej najbardziej wewnętrznej komnacie przez Boga, który komunikuje się z nami, m in. przez to, że udziela nam swoich łask i natchnień.

Stan łaski może i powinien rozwijać się aż do pełni zjednoczenia z Bogiem. Tę drogę duszy do najgłębszego wnętrza swej istoty, gdzie mieszka sam Bóg, Teresa przedstawia w postaci siedmiu mieszkań twierdzy.

 

Na spektakl słowno-muzyczny „Zamek wewnętrzny” –mieszkania pierwsze, składają się zarówno fragmenty prozy czytanej przez Marzenę Małkowicz, wcielającą się w postać Teresy od Jezusa, jak również pieśni skomponowane do poezji świętej przez Zbigniewa Małkowicza . Ponieważ Teresa z Avila żyła w XVI wieku i była prawdziwą hiszpanką, niektóre pieśni swoim klimatem kojarzą się z okresem renesansu, w innych zaś wyraźnie słychać motywy hiszpańskie.

Pobożność według Świętej Teresy nie powinna być synonimem smutku, dlatego sama dawała przykład swoim siostrom śmiejąc się improwizując piosenki, układając wiersze i tańcząc na chwałę Boga.

Czasami nazywana jest również świętą w kastanietach.

Dlatego oglądając ten spektakl będziemy mogli doświadczyć zarówno głębokich treści mistycznych jak i posłuchać pięknego śpiewu często złączonego z ruchem scenicznym i układami tanecznymi.

Rodowity Hiszpan Ksavery Bordas, po premierze tego spektaklu w „Salonie Świętych” w Warszawie napisał, że ten przekaz jest na miarę współczesnego człowieka, który inaczej by w ogóle nie sięgnął do źródeł.

 

Zatem sięgajmy do źródeł

Serdecznie zapraszamy

Wstęp wolny – prezent adwentowy od duszpasterzy

 
 

Wirtualny spacer po świątyni

Pro-life

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Niepokalanego Serca NMP
ul. Kościelna 4 • 55-011 Siechnice • tel./fax. (071) 311 52 86
REGON: 040080226 • Konto bankowe nr: 19 1600 1156 1848 3784 1000 0001