ZAPROSZENIE DO APOSTOLATU NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY PIELGRZYMUJĄCEJ PDF Drukuj Email
Piątek, 24 Wrzesień 2021 21:09

Międzynarodowy Ruch Szensztacki powstał 18 października 1914 roku w Niemczech koło Koblencji w miejscowości Schönstatt (po polsku Szensztat), co oznacza piękne miejsce. Założycielem ruchu jest pallotyn, Ojciec Józef Kentenich, którego proces beatyfikacyjny został wszczęty w roku 1975 r., a który będąc młodym kapłanem i utalentowanym pedagogiem wraz ze swoimi uczniami zawarł przymierze z MARYJĄ zwane PRZYMIERZEM MIŁOŚCI. Polegało ono na całkowitym oddaniu się Maryi jako Wychowawczyni nowego, wolnego człowieka o wolnym i silnym charakterze. Słowa: Nic bez ciebie, nic bez nas (nichts ohne dich, nichts ohne uns) stały się programowym hasłem przymierza miłości z Maryją. Zostało ono zawarte w Pra-Sanktuarium, czyli pierwszym sanktuarium Trzykroć Przedziwnej Matki i Zwycięskiej Królowej z Szensztat. Obecnie istnieje na całym świecie ponad dwieście tego rodzaju sanktuariów stanowiących dokładną kopię pra-sanktuarium z Szensztat.

Międzynarodowy Ruch Szensztacki to wiele licznych i bardzo oryginalnych w swojej formie wspólnot gromadzonych w instytutach, związkach, ligach i ruchu pielgrzymkowym obejmujących różne stany: kapłanów, siostry zakonne, mężczyzn, kobiety, dzieci, młodzież i rodziny.

 

Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej z Szensztatu jest jedną z inicjatyw tego Ruchu. Zrodził się on w Brazylii w 1950 roku i został zainicjowany przez ojca rodziny i diakona Jana Luiza Pozzobona zainspirowanego duchowością Ruchu Szensztackiego. Apostolat ten jest znany na całym świecie. Możemy go spotkać w 120 krajach świata i na wszystkich kontynentach. Polega on na tworzeniu kręgów pielgrzymowania. W Polsce istnieje ich już ponad 2000. Na każdy krąg przypada 10 do 15 domów/ mieszkań, do którego przystąpić mogą rodziny, małżeństwa, osoby mieszkające samotnie, osoby chore. Matka Boża w Pielgrzymującym Sanktuarium, którego obraz posiada kształt kapliczki, raz w miesiącu nawiedza nasze domy i pozostaje w nim przez kilka dni. W zależności od liczby osób przynależących do kręgu są to najczęściej 2 do 3 dni. Jej obecność jako Matki i jednocześnie Wychowawczyni ma nas pobudzać do wspólnej modlitwy, do wyciszenia sporów, kłótni, nieporozumień. Ma nas zachęcać do naśladowania JEJ postawy, do szukania i odkrywania Boga w naszej zwykłej, prozaicznej codzienności. Maryja idzie do swoich dzieci, czyli do nas, by dodać nam otuchy, pocieszyć, posłużyć dobrą radą, wskazać właściwą drogę, ale też aby nas upomnieć. Piękne są słowa Jana Pawła II, które bardzo trafnie charakteryzują ten apostolat, a które mówią o tym, że Maryja jako Matka Kościoła i Nasza Matka nie oczekuje na swoje dzieci we własnym domu, ale idzie za nimi wszędzie, gdzie one zakładają swoje domy. Wszędzie tam, gdzie żyją i pracują, gdzie tworzą rodziny, gdzie bywają przykute do łoża boleści, a nawet tam, gdzie zapominają o Bogu i gdzie sumienia mają obciążone grzechem.

Matka Boża Pielgrzymująca odwiedzając nas każdego miesiąca w swoim obrazie przypomina nam, że jesteśmy ważni dla Boga. Bóg jako dobry i kochający Ojciec jest zawsze przy mnie i spogląda na mnie z wielką miłością: gdy idę do pracy, gdy pracuję, gdy odpoczywam, gdy jestem ze swoim mężem, żoną, dziećmi, gdy rozmawiam z przyjaciółmi, kolegami, gdy spożywam posiłek, sprzątam, piorę, pracuję w ogródku, robię zakupy, czyli w każdej chwili mojego życia. Maryja uczy serdecznego, dziecięcego kontaktu z Bogiem Ojcem.

Jako ludzie przyjmujący obraz Matki Bożej Pielgrzymującej stawiamy go na godnym miejscu w swoim domu. Możemy zapalić świece i postawić świeże kwiaty obok obrazu. Wieczorem gromadzimy się na wspólnej modlitwie. Możemy też zaprosić naszych sąsiadów, przyjaciół. Rano, gdy wszyscy udają się do swoich prac i obowiązków polecamy Maryi rozpoczynający się dzień i wszystko , co on z sobą przyniesie.

Niektórzy, gdy przebywają dłużej np. w kuchni przygotowując posiłki zapraszają Maryję w to miejsce. Gdy rodzice pomagają dzieciom w lekcjach, stawiają obraz Matki Bożej obok siebie.

Osoby samotnie mieszkające jak i osoby chore w sposób szczególny odczuwają obecność Matki Naszej w czasie JEJ wizyt. Tam jest też wyczekiwana z wielką tęsknotą.

W jednym ze świadectw czytamy:

„Wcale nie jesteśmy jakąś wyjątkową rodziną. Zewnętrznie nic się nie zmieniło w naszym życiu. Nasi trzej starsi synowie od 10 lat specjalnie się nie zmienili. Trudno za pomocą metra zmierzyć oddziaływanie Matki Bożej Pielgrzymującej. A jednak zauważyłam, że zmieniła się moja modlitwa. Była ona dla mnie klepaniem formułek. Nie odważyłam się nigdy na osobiste zawierzenie Bogu codziennych spraw. To stało się dopiero po odwiedzinach Matki Bożej. Ona weszła w moją codzienność i wtedy zrozumiałam, co to znaczy, że możemy Boga o cokolwiek prosić i że Jezus jest z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata”.

Matka Boża Pielgrzymująca oczekuje od nas jednego: naszej współpracy. Maryja pragnie się nami posługiwać i działać przez nas, abyśmy mogli nieść Jezusa współczesnemu światu. Ona czeka na nasze oddanie się do JEJ dyspozycji. Potrzebuje tylko naszego TAK. Resztę uczyni sam Bóg.

Aby tak się stało prośmy Maryję słowami modlitwy:

Myśl TY we mnie, MATKO, wtenczas myśleć będę jasno i przejrzyście.

Mów TY przeze mnie, MATKO, wtenczas słowa moje będą łagodne i prawe.

Działaj przeze mnie, MATKO, a czyny moje będą sprawiedliwe, uświęcona ma praca, uświęcony i mój spoczynek.

Przeniknij całą moją istotę, wypełnij mnie zupełnie sobą, by można we mnie widzieć TWOJĄ postawę i TWE KRÓLEWSKIE usposobienie. Amen.

Wszystkich pragnących zaprosić do swoich domów, a przede wszystkim do swych serc, Matkę Bożą Trzykroć Przedziwną i Zwycięską Królową Szensztacką zapraszamy do tworzenia kolejnych kręgów pielgrzymowania służąc informacjami i pomocą.

Możemy to czynić na różne sposoby: media społecznościowe, sąsiedzi, przyjaciele, znajomi, nieznajomi. Ważna jest informacja, dotarcie z informacją i zaproszenie do Apostolatu. Kiedy będziemy mieli 10 – 15 chętnych zawiązujemy krąg pielgrzymowania. Zgłaszamy to w parafii, otrzymujemy mały obraz (tryptyk) i rozpoczyna się pielgrzymowanie Maryi do domów/mieszkań osób danego kręgu. Przy 15 osobach/rodzinach Matka Boża w ciągu miesiąca przebywa 2 dni i tak każdego miesiąca.

Zapraszamy

 
 

Wirtualny spacer po świątyni

Pro-life

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Niepokalanego Serca NMP
ul. Kościelna 4 • 55-011 Siechnice • tel./fax. (071) 311 52 86
REGON: 040080226 • Konto bankowe nr: 19 1600 1156 1848 3784 1000 0001