Sprawozdanie duszpastersko-gospodarcze za rok 2018 PDF Drukuj Email
Piątek, 04 Styczeń 2019 20:35

Jest już tradycją od 10 lat w naszej parafii, że na zakończenie każdego roku staramy się podsumować kończący się rok w naszej wspólnocie parafialnej. Uczynimy to według pewnej chronologii zaczynając od ogólnego kalendarium:

 • 06.01. ulicami naszego miasta przeszedł Orszak Trzech Króli
 • 18.03. Rozpoczęliśmy rekolekcje Wielkopostne
 • 23.03. Ulicami naszego miasta wędrowaliśmy rozważając Drogę Krzyżową z uczniami naszego Gimnazjum
 • 03.05. Odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Władz Gminnych, przedstawicieli Szkół i Straży Pożarnej. Uczciliśmy rocznicę Konstytucji 3 Maja oraz Św. Floriana – Patrona Strażaków
 • 13.05. Przeżywaliśmy Uroczystość I Komunii św.
 • 31.05. Kolejny raz przeżywaliśmy Uroczystość Bożego Ciała, tym razem procesja ulicami miasta odbyła się z udziałem Orkiestry
 • 22.06. Uroczystą Mszą św. zakończyliśmy rok szkolno-katechetyczny
 • 03.09. Uroczystą Mszą św. rozpoczęliśmy nowy rok szkolno-katechetyczny
 • 14.09. Wraz z całą Archidiecezją pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie

W październiku odbyliśmy 8 dniową pielgrzymkę do Ziemi Świętej

 • 11.11. Mszą św. o 12.30 rozpoczęliśmy Gminne obchody 100-tnej rocznicy Odzyskania Niepodległości z udziałem Władz Gminnych, Szkół, Kombatantów Pocztów Sztandarowych, Strażaków i dużej liczby mieszkańców Gminy Siechnice
 • 02.12. W pierwszą Niedzielę Adwentu rozpoczęliśmy rekolekcje adwentowe z obecnością ikony i relikwii Św. Małgorzaty Marii Alacoque
 • 09.12. Odbył się w kościele koncert kolęd w wykonaniu Natalii Kukulskiej
 • 24.12. Odbyła się Msza św. pasterska o 22.00 z udziałem orkiestry Policyjnej

W mijającym roku ochrzciliśmy 149 dzieci, na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziliśmy 54 osoby. Do I Komunii św. w tym roku przystąpiło 148 dzieci, Sakrament Bierzmowania przyjęło 77 osób. Sakramentalny związek małżeński zawarło 10 par. W mijającym roku rozdaliśmy 133.000 Komunii św., odwiedziliśmy 234 razy ludzi chorych w ramach I piątków miesiąca i na specjalne życzenie.

PRACE REMONTOWO - BUDOWLANE WYKONANE W PARAFII W 2018 ROKU

 1. Zakupiliśmy nowe nagłośnienie do Kaplicy w podziemiach kościoła
 2. Wykonaliśmy gruntowny remont i przygotowaliśmy nowe wyposażenie sali spotkań w przyziemiu na plebanii
 3. Przestawiliśmy ogrodzenie na właściwe miejsce granicy cmentarza
 4. Zakupiliśmy nową spalinową kosiarkę samojezdną do trawy
 5. Zakupiliśmy nową zamiatarkę mechaniczną, spalinową
 6. Wykonaliśmy i postawiliśmy nowy krzyż na cmentarzu parafialnym
 7. Odrestaurowaliśmy figurę NMP Opłakującej z różami na cmentarzu
 8. Częściowo wymieniliśmy meble w zakrystii głównej kościoła
 9. Zakupiliśmy meble do zakrystii dolnej, przy Kaplicy w podziemiach kościoła
 10. Wykonaliśmy 1600 m2 brukowanych alejek na cmentarzu parafialnym

Przez mijający 2018 rok wymienione powyżej prace mogliśmy wykonać dzięki pracy specjalistycznych firm i przy pomocy niewielu Panów z parafii – Wolontariuszy, którym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pomoc.

Środki finansowe, jakimi dysponowaliśmy pochodziły z Gminnej dotacji w ramach budżetu obywatelskiego, indywidualnych ofiar wiernych, także z racji wypominek, kolędy, opłatków oraz opłat cmentarnych. Sama inwestycja na cmentarzu kosztowała 192 000,00 zł.

Warto też wspomnieć, że na ośmiotysięczną parafię na niedzielną Eucharystię uczęszcza regularnie między 1400 a 1500 osób. To jest około 20%. Z wizytą duszpasterską przyjęło nas w mijającym roku 48% mieszkańców. Warto wiedzieć, że tak naprawdę to mała część wiernych, a jest ich około 500 rodzin, (na około 3600 rodzin) utrzymują funkcjonowanie Parafii i współfinansują wszelkie podejmowane prace w parafii.

Za wszelkie ofiary złożone na rzecz parafii bardzo serdecznie dziękujemy.

Gorąco dziękujemy wszystkim parafianom, którzy pracowali bezinteresownie na rzecz parafii, które są zaangażowane regularnie w jakikolwiek sposób w życie parafialne, które pomagają bez rozgłosu w sprawach urzędowych, które zbierają ofiary na sprzątanie i dekorację kościoła na swoich ulicach zamieszkania, osobom, które tego pilnują, osobom, które sprzątają i dekorują naszą świątynię, które śpiewają i grają w scholi dziecięcej i zespole młodzieżowym, którzy angażują się nawet w najmniejszy sposób w pomoc na rzecz wspólnoty parafialnej. W sposób szczególny dziękuję Paniom i Panom, na których zawsze można liczyć. Niech Bóg i życzliwość ludzka Wam to wynagrodzi.

Chcę także serdecznie podziękować kapłanom, moim współpracownikom: Ks. Bartłomiejowi, Ks. Marcinowi, Ks. Krzysztofowi i Ks. Janowi za zaangażowanie duszpasterskie, za pomoc i odpowiedzialność za powierzone zadania. Dziękuję Katechetom, panu Adamowi – Organiście, panu Pawłowi – kościelnemu i moim najbliższym świeckim współpracownikom, a wśród nich: Pani Bronisławie, Panu Jackowi, za pełną oddania służbę dla dobra całej wspólnoty.

Nie do przecenienia jest obecność modlitewna i formacyjna różnych grup w parafii, którym serdecznie dziękujemy za, może mało widoczny w wymiarze materialnym, ale udział, we wspólnocie parafialnej w wymiarze właśnie duchowym i formacyjnym. W tym roku powstały nowe kręgi domowego kościoła i powstała nowa wspólnota modlitewna „Różaniec Rodziców za dzieci” do której należy 80 osób.

Mamy też szczególny powód by podziękować osobom tworzącym Parafialny Zespół Caritas i osobom współpracującym. W mijającym roku z pomocy niesionej przez Parafialny Zespół Caritas skorzystało ponad 120 rodzin, którym Parafialny Zespół Caritas pomagał w różnej formie. Środki finansowe jakimi dysponował Caritas w mijającym roku to kwota 19.694,00 zł, pochodząca ze sprzedaży palm zrobionych własnoręcznie, (pomagały 23 panie), świec bożonarodzeniowych, baranków wielkanocnych, paschalików i regularne wpłaty na konto Caritas 4 stałych ofiarodawców. Te 4 osoby przez cały rok wpłaciły 2 640, 27 zł. Caritas Parafialna zebrała i przekazała również dodatkowo dla pogorzelców, dla dwóch rodzin, poszkodowanych w pożarze odpowiednio kwotę 7 000,00 zł i 3 000,00 zł czyli w sumie 10 000,00 zł. Finanse jakimi dysponował Parafialny Zespół Caritas wykorzystano na zakup żywności, zapłatę czynszu dla będących w kryzysowej sytuacji, opłatę rachunków za prąd, gaz, wykup recept i zakup innych niezbędnych artykułów najbardziej potrzebującym rodzinom i osobom. Zapraszamy do zaangażowania się i wspierania regularnego Parafialnego Zespołu Caritas.

Podsumowaliśmy w wielkim skrócie historię życia parafialnego w mijającym roku. Wszystkim ludziom dobrej woli, którzy czują się współodpowiedzialni za swój Kościół składamy serdeczne Bóg zapłać.

Kończymy ten rok jeszcze z zadłużeniem 17 600,00 zł, którego nie możemy spłacić już drugi rok. Zadłużenie wynika z potężnych inwestycji jakie wykonaliśmy wokół kościoła. Przyjęliśmy zasadę, że aby sfinansować wykonane prace każda rodzina przyznająca się do Kościoła powinna złożyć ofiarę w kwocie 320,00 zł. Tylko wtedy bylibyśmy w stanie spłacić zadłużenie. Wyszło na to, że rodzin i osób, które złożyły ofiarę było tylko 432, a liczyliśmy na około 700. Niestety przez cały mijający rok nie udało się spłacić zadłużenia pomimo usilnych próśb i informacji. Może to jest tak w naszym myśleniu, że skoro już mamy wybrukowany teren za kościołem i przed kościołem, skoro stoją figury przed kościołem i jest nowe oświetlenie, to żadnych prac nie widać, a długiem niech się martwi proboszcz. Jeżeli to ma tak wyglądać to teraz będziemy zaczynać od właściwej strony: tzn. najpierw wycenimy zaplanowaną inwestycję, potem nazbieramy odpowiednią ilość pieniędzy i wtedy zaczniemy prace. Ofiary z racji opłatków, ofiary składane podczas kolędy na kościół, ofiary w drugie niedziele miesiąca chcemy przeznaczyć najpierw na spłatę reszty zadłużenia, a potem zaczniemy zbierać na planowane inwestycje.

Na przyszły 2019 rok planujemy, jak wspomniałem, spłatę zadłużenia i pomalowanie z zewnątrz kościoła i plebanii po gradobiciu. Czy się uda, zależy od postawy całej wspólnoty.

Planujemy bardzo skromny zakres prac na 2019 rok, ponieważ rysuje się perspektywa wykonania audytu energetycznego kościoła i plebanii i jeśli uda się pozyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska to chcielibyśmy wykonać głęboką termomodernizację obiektów parafialnych, co dałoby i komfort uczestnictwa i znacznie obniżyło koszty utrzymania tych obiektów. Kwota dofinansowania mogłaby sięgać 85% całkowitej sumy. Pozostaje kwestia nazbierania pieniędzy na tzw. wkład własny, który stanowi 15% sumy, myślimy, że to będzie rząd około 200 – 250 tysięcy złotych.

Jeszcze raz gorąco dziękuję wszystkim za owocną współpracę i proszę o dalszy wysiłek i wspólną troskę o kościół duchowy i materialny.

W nowym 2019 roku życzymy Wszystkim radości, pogody ducha, zdrowia i błogosławieństwa Bożego w życiu rodzinnym i osobistym. Niech Bóg nas prowadzi i przez cały nowy rok. Szczęść Boże.

Ks. Stanisław Stelmaszek
proboszcz

 
 

Wirtualny spacer po świątyni

Pro-life

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Niepokalanego Serca NMP
ul. Kościelna 4 • 55-011 Siechnice • tel./fax. (071) 311 52 86
REGON: 040080226 • Konto bankowe nr: 19 1600 1156 1848 3784 1000 0001