Mamy biskupa pomocniczego w naszej Archidiecezji – Bogu niech będą dzięki PDF Drukuj Email
Sobota, 13 Luty 2016 16:08

Biskup nominat Jacek Kiciński urodził się w 1968 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 r. z rąk ks. kard. Henryka Gulbinowicza.

Urodził się 30 sierpnia 1968 r. w Turku, diec. Włocławska, jako czwarty syn Józefa i Marianny z d. Krysztofowicz. Dwóch starszych barci Józef i Marek zmarło nie doczekawszy jednego roku życia. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w 1983 r. rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym w Turku, którą ukończył zdaniem egzaminu dojrzałości w 1988 r. W tym samym roku wstąpił do nowicjatu Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów. Od 1989 r. rozpoczął studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Zwieńczeniem studiów była obrona pracy magisterskiej w zakresie psychologii pod kierunkiem Ks. prof. dr hab. Eugeniusza Mitka przy współpracy ks. dr. Andrzeja Jagiełły pt.: Koleżeństwo i przyjaźń u młodzieży szkół średnich. 27 maja 1995 r. przyjął święcenia kapłańskie w Katedrze Wrocławskiej z rąk J.E. Ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza.

W latach 1995-1996 podejmował pracę duszpasterską jako wikariusz parafialny w Łodzi. Następnie, w roku 1996 został skierowany na studia specjalistyczne w zakresie teologii duchowości na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie. W 1998 r. złożył egzamin licencjacki z zakresu teologii duchowości. Dwa lata później w 2000 r. obronił pracę doktorską pod kierunkiem Ks. prof. dr hab. Waleriana Słomki pt. Celibat w życiu kapłańskim. Studium na podstawie publikacji polskojęzycznych po Soborze Watykańskim II. W tym samym 2000 r. objął urząd przełożonego Domu Formacyjnego Misjonarzy Klaretynów we Wrocławiu, który pełnił do 2004 r. Był także odpowiedzialnym za duszpasterstwo młodzieżowo-powołaniowe w latach 1999-2005. Od roku akademickiego 2002/2003 rozpoczął pracę dydaktyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu podejmując wykłady z teologii duchowości. W roku 2004 został wybrany do Zarządu Polskiej Prowincji Misjonarzy Klaretynów na urząd prefekta ds. duchowości, który pełnił do 2010 r. W tym też czasie podjął obowiązki opiekuna postulatu Zgromadzenia w Kudowie Zdroju. Po dwóch latach ponownie objął urząd przełożonego Domu Formacyjnego we Wrocławiu, który pełnił do 2013 r. Ponadto, w 2006 r. został mianowany redaktorem naczelnym pisma naukowego „Życie Konsekrowane”, dyrektorem Podyplomowych Studiów Teologii Życia Konsekrowanego PWT we Wrocławiu oraz członkiem Rady ds. Życia Konsekrowanego w Archidiecezji Wrocławskiej. Od 2008-2010 r. uczestniczył w redakcji „Wrocławskiego Przeglądu Teologicznego”. W 2009 uzyskał stopień doktora habilitowanego PWT we Wrocławiu w zakresie Teologii Duchowości na podstawie dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej Powołanie-Konsekracja-Misja. Personalistyczny wymiar teologii życia konsekrowanego w świetle współczesnego Magisterium Kościoła. W tym samym roku decyzją Arcybiskupa Wrocławskiego Mariana Gołębiewskiego został mianowany wikariuszem biskupim ds. życia konsekrowanego Archidiecezji Wrocławskiej i przewodniczącym rady ds. Życia Konsekrowanego oraz członkiem rady Kapłańskiej tejże Archidiecezji. W 2015 r. decyzją Konferencji Episkopatu Polski został mianowany konsultorem Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski.

Od samego początku pracy dydaktyczno-naukowej na Papieskim Wydziale Teologicznym uczestniczył w pracach Katedry Teologii Duchowości będąc adiunktem Ks. bpa prof. dr hab. Andrzeja Siemieniewskiego. W roku 2010 został powołany na stanowisko kierownika nowo utworzonej Katedry teologii duchowości kapłańskiej i życia konsekrowanego. W 2011 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym PWT we Wrocławiu, a w 2015 decyzją Centralnej Komisji ds. Tytułów i Stopni Naukowych oraz dekretem Ks. Arcybiskupa Józefa Kupnego Metropolity Wrocławskiego uzyskał tytuł naukowy profesora zwyczajnego nauk teologicznych.

Obok pracy dydaktyczno-naukowej czynnie podejmuje prace związane z formacją duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego. Uczestniczy także w formacji laikatu poprzez opiekę duchową nad wspólnotą po akademicką Wawrzyny Plus oraz rekolekcje i spotkania formacyjne.