Rok Miłosierdzia od 8 grudnia 2016 roku daje wiele szans na zbawienie... PDF Drukuj Email
Piątek, 09 Październik 2015 16:55

D  E  K  R  E  T
dotyczący uzyskiwania odpustów
w  Roku  Świętym  Miłosierdzia
na terenie  Archidiecezji  Wrocławskiej

„Jezus Chrystus jest obliczem miłosierdzia Ojca. Wydaje się, iż tajemnica wiary chrześcijańskiej znajduje w tym słowie swoją syntezę. Ono stało się żywe, widoczne i osiągnęło swoją pełnię w Jezusie z Nazaretu. Ojciec «bogaty w miłosierdzie», gdy objawił Mojżeszowi swoje imię: «Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność», sprawił, że człowiek mógł nieprzerwanie poznawać Jego boską naturę na różne sposoby i w wielu momentach historii. W «pełni czasów», gdy wszystko było gotowe według Jego planu zbawienia, zesłał On swojego Syna, narodzonego z Maryi Dziewicy, aby objawić nam w sposób ostateczny swoją miłość. Kto widzi Syna, widzi też i Ojca. Jezus z Nazaretu swoimi słowami, gestami i całą swoją osobą objawia miłosierdzie Boga” - pisze Ojciec Święty Franciszek w bulli Misericordiae vultus, ogłaszającej Rok Święty Miłosierdzia, dodając, że „potrzebujemy nieustannie kontemplować tę tajemnicę miłosierdzia”.

Rok Święty rozpocznie się w liturgiczną uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia 2015 r.), kiedy to Biskup Rzymu otworzy uroczyście Drzwi Święte Bazyliki Świętego Piotra, które staną się w tym szczególnym Roku Łaski Bramą Miłosierdzia. Wolą Ojca Świętego jest, aby również „w każdym Kościele lokalnym, w Katedrze, która jest Kościołem-Matką dla wszystkich wiernych, bądź też w Konkatedrach lub też w innych kościołach o szczególnym znaczeniu, została otworzona na cały rok taka sama Brama Miłosierdzia. Według decyzji Biskupa Ordynariusza, taka Brama będzie mogła być otworzona również w sanktuariach, miejscach nawiedzanych przez wielu pielgrzymów, którzy właśnie tam bardzo często doświadczają w sercu łaski i znajdują drogę do nawrócenia. Każdy zatem Kościół lokalny będzie bezpośrednio zaangażowany w przeżywanie tego Roku Świętego, jako szczególnego momentu łaski i odnowy duchowej. Jubileusz będzie więc świętowany w Rzymie, tak jak i w Kościołach lokalnych, jako znak widzialny komunii całego Kościoła”.

Odpowiadając na pragnienie Ojca Świętego, osobiście otworzę Bramę Miłosierdzia w Archikatedrze Wrocławskiej w dniu 8 grudnia br., o godz. 15.00 – w Godzinie Miłosierdzia. Pragnąc umożliwić wiernym Archidiecezji Wrocławskiej owocne przeżywanie Roku Świętego, zarządzam niniejszym, aby w III Niedzielę Adwentu, zgodnie z  zaleceniem Papieża Franciszka, otwarto Bramę Miłosierdzia w niektórych sanktuariach i kościołach na terenie całej Archidiecezji. Wierni, którzy nawiedzą te świątynie będą mogli uzyskać łaskę odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), aby w pełni mogli żyć odpustem Roku Świętego, czyli owocnie „przybliżać się do miłosierdzia Ojca, mając pewność, że Jego przebaczenie rozciąga się na całe życie wierzącego człowieka” - jak podkreśla Ojciec Święty Franciszek w Misericordiae vultus.

Mocą niniejszego Dekretu ustanawiam następujące świątynie, w których  w czasie trwania Roku Świętego Miłosierdzia będzie można uzyskać odpust zupełny:

Katedra pw. Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu;
Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu (kościół pw. Św. Antoniego);
Sanktuarium NMP Łaskawej we Wrocławiu (kościół pw. Św. Karola Boromeusza);
Sanktuarium NMP Matki Miłosierdzia we Wrocławiu (kościół pw. Opieki Św. Józefa);
Sanktuarium NMP Matki Pocieszenia we Wrocławiu (kościół pw. Św. Klemensa Dworzaka);
Sanktuarium NMP Różańcowej we Wrocławiu (kościół pw. Św Wojciecha);
Sanktuarium NMP Zwycięskiej we Wrocławiu (kościół pw. NMP na Piasku);
Sanktuarium NMP Matki Nowej Ewangelizacji w Sobótce (kościół pw. Św. Anny);
Bazylika Mniejsza pw. Św. Elżbiety we Wrocławiu;
Bazylika Mniejsza pw. Św. Jana Ap. i Ew. w Oleśnicy;
Bazylika Mniejsza pw. Św. Bartłomieja Ap. i Św. Jadwigi w Trzebnicy;
Bazylika Mniejsza pw. Św. Jerzego w Ziębicach;
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Boleścinie;
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu;
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Kamieńcu Wrocławskim;
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie;
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeplinie;
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego we Wrocławiu-Gądowie Wielkim;
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego we Wrocławiu-Jagodnie;
Parafia pw. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy;
Parafia pw. NMP Matki Miłosierdzia we Wrocławiu-Kowalach;
Parafia pw. Św. Faustyny w Górze;
Parafia pw. Św. Faustyny we Wrocławiu-Biskupinie;
Parafia pw. Św. Andrzeja Boboli w Miliczu;
Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie;
Parafia pw. Św. Judy Tadeusza i Św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich;
Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie;
Parafia pw. Św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej;
Parafia pw. Św. Karola Boromeusza w Wołowie;
Parafia pw. Bożego Ciała we Wrocławiu.

Na przeżywanie Świętego Roku Miłosierdzia udzielam wszystkim Archidiecezjanom pasterskiego błogosławieństwa, wypraszając obfitości Bożych darów.

+ Józef Kupny
Arcybiskup Metropolita Wrocławski