Zwyczaj opłatkowy w Parafii Niepokalanego Serca NMP w Siechnicach PDF Drukuj Email
Sobota, 22 Listopad 2014 14:12

Kolejna niedziela 30.11.2014 roku jest I Niedzielą Adwentu. W zwyczaju naszej parafii jest, że podczas Mszy św. o 11.00 poświęcamy opłatki wigilijne i w niedzielne popołudnie: Rada Parafialna, Wspólnota Żywego Różańca, Wspólnota Krwi Chrystusa, Parafialny Zespół Caritas, Lektorzy, Liderzy, którzy mają odwagę i zbierają ofiary na sprzątanie i dekorację kościoła z konkretnych ulic, roznoszą opłatki do wszystkich rodzin naszej parafii.

Opłatek jest wyrazem jedności i łączności wspólnoty parafialnej z duszpasterzami w wieczór wigilijny. I tak było w Polsce od wieków. Jeśli nie rozumiemy sensu tego wigilijnego opłatka kupujemy go w marketach, albo mówimy do przynoszących opłatek: „dziękujemy my mamy jeszcze z ubiegłego roku lub „nas na święta nie będzie, więc nie potrzebujemy”. Wtedy warto zapytać siebie jaki jest sens życia wspólnotowego w parafii. Wtedy kościół jest miejscem spotkania w miarę potrzeby, a duszpasterze świadczącymi usługi w tym obiekcie. Taka postawa pokazuje kompletne niezrozumienie sensu wspólnoty.

Roznoszącym opłatki nie składamy żadnych ofiar. Do opłatków jest dołączona koperta ze specjalnym nadrukiem. Jeśli ktoś chce złożyć ofiarę z racji otrzymanego opłatka może to uczynić w tejże kopercie składając ofiarę na tacę. Ofiary z racji opłatków zasilą fundusz jaki tworzymy na remont okien ochraniających witraż w naszym kościele.

Prosimy tę informację o zwyczaju roznoszenia opłatków propagować na terenie parafii, zwłaszcza wobec nowych mieszkańców, którzy nie znają jeszcze zwyczajów przyjętych u nas. Serdecznie prosimy członków wymienionych wspólnot, by zgłosili się po opłatki w niedzielę 30 listopada po Mszy św. o 11.00 i roznieśli je w niedzielne popołudnie.