ZROZUMIEĆ CARITAS – to nauczyć się praktycznie kochać… PDF Drukuj Email
Sobota, 08 Marzec 2014 17:39

Wielkanocne Dzieło Caritas jest charytatywną akcją Caritas, w ramach której, zabierając do domów paschaliki, Chlebki Miłości i skarbonki, składamy ofiary na najuboższe dzieci i rodziny naszej archidiecezji.

Paschalik - świeca, którą stawiamy na wielkanocnym stole, symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego. Zapalona podczas wielkanocnego śniadania stanowi piękny znak. Wskazuje na dyspozycję rodziny, która zgromadzona przy świątecznym stole jest otwarta na pomoc innym.

Paschaliki będą rozprowadzane w parafiach naszej archidiecezji od Niedzieli Palmowej.

Chleb Miłości jest miniaturą codziennie spożywanego chleba. Gdy jest dzielony i spożywany w czasie śniadania rezurekcyjnego, skłania nas do refleksji nad potrzebą dzielenia się. Jest on znakiem jedności z ludźmi cierpiącymi głód.

Chlebek będzie można nabyć w parafii od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty. Następnie poświęcony wraz z pokarmami przyniesionymi w sobotę wielkanocną trafi na nasze świąteczne stoły.

Chlebek Miłości jest zapakowany w pudełko, które może pełnić funkcję "całorocznej skarbonki dobroci". Ofiary składane do skarbonki mogą być pomocą i wsparciem w momentach życiowego SOS, gdy ktoś znajdzie się w potrzebie (członek rodziny, przyjaciel, sąsiad). Można też przynieść skarbonkę za rok i złożyć w ofierze podczas Świąt Wielkanocnych.

Jałmużna postna – kolejna możliwość jaką Caritas pomaga nam zrozumieć sens głębszego przeżycia Wielkiego Postu. Symboliczne papierowe skarbonki mają nas zachęcić do nauki dzielenia się z potrzebującymi. Trzy elementy: modlitwa post i jałmużna wykonywane w praktyce poskramiają nasze wnętrze, a przy tym pomagają innym.

Skarbonki można zabrać z kościoła od I Niedzieli Wielkiego Postu, a złożyć w darze dla ubogich podczas święcenia pokarmów wielkanocnych w Wielką Sobotę.

Podziel się dobrocią z innymi…