Katyń… ocalić od zapomnienia PDF Drukuj Email
Niedziela, 29 Sierpień 2010 15:06

Dyrektor i Grono Pedagogiczne Gimnazjum w Siechnicach zaprasza zainteresowanych na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej aspirantowi Policji Państwowej Adamowi Malinowskiemu oraz wkopania Dębu Pamięci w dniu 01.09.2010 r.

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. o 8.00 w kościele parafialnych w Siechnicach z udziałem orkiestry Policyjnej. Po Mszy św. nastąpi przejście z kościoła do Gimnazjum i tam odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej oraz wkopanie Dębu Pamięci.

Skąd idea tej uroczystości? Istnieje program „Katyń … ocalić od zapomnienia”. Celem tego programu jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci na 70 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze, Miednoje czy Charkowie według zasady jeden Dąb to jedno nazwisko. W programie uczestniczy już ponad 3000 instytucji z Polski i spoza jej granic.

Zgłoszenie do Programu staje się impulsem dla lokalnej społeczności do odszukania śladów życia i często bogatej działalności „ich Bohatera” na rzecz wspólnego dobra mieszkańców powiatu czy gminy.

Wymiernym rezultatem realizacji Programu jest tworzące się unikalne w skali kraju Społeczne Archiwum Wiedzy o Bohaterach, którzy zginęli, złożone z życiorysów Bohaterów i dokumentów ich dotyczących. Unikatowość tych dokumentów wynika z faktu, że zostały one pozyskane z pierwszej ręki, tj. od żyjących członków rodziny bądź lokalnej społeczności w miejscu zamieszkania Bohatera.

Więcej informacji na portalu: katyn-pamietam.pl